Publiceret 19-01-2026
Justering af positivlisterne
Positivlisterne, som SIRI offentliggjorde den 1. januar 2026, justeres med en række ændringer i de omfattede stillinger.
Den 1. januar 2026 offentliggjorde SIRI nye positivlister for faglærte og personer med en videregående uddannelse. Det har efterfølgende vist sig, at der var en række mindre fejl i de oversigter over stillinger med mangel på arbejdskraft, som positivlisterne blev udarbejdet på baggrund af.
SIRI offentliggør derfor justerede positivlister gældende fra dags dato.
Langt de fleste stillinger videreføres uændret.
Der er dog sket mindre ændringer, og et mindre antal stillinger er udgået. Hvis du har indgivet en ansøgning om opholds- og arbejdstilladelse efter en af de stillinger, der kom på listen den 1. januar, men som nu ikke længere fremgår af positivlisterne, vil du høre fra SIRI.
Positivlisten for personer med en videregående uddannelse indeholder 180 stillinger, mens der er 54 stillinger på positivlisten for faglærte.